Dyt. Nida Doğan Kızılbay

Vücuttan Su Atımını Sağlayan Besinler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Diüretik besinler, vücuttan fazla sıvı ve tuzun idrar yoluyla atılmasını teşvik eden besinlerdir. Bu tür besinler, vücuttaki sıvı dengesini düzenlemeye ve ödem oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Özellikle yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, bazı böbrek hastalıkları, önemli protein kayıplarından enfeksiyona, hipotiroidi hastalığından tuz-sodyum dengesizliklerine kadar pek çok ciddi hastalık nedeniyle ödem gelişebilir. Kadınlarda adet döneminde ve hamilelikte oluşan hormonel değişiklikler, fazla tuzlu beslenmek, hareketsizlik ile hızlı sıvı alımı da vücutta ödem yapabilir. Bu tür önemli sağlık sorunları dışında oluşan ödemle baş edebilmek için ‘ödem söktüren’ besinlerden destek almak fayda sağlayabilmektedir. Beslenmenize göstereceğiniz önem ödemi engellemeye ve ödem oluştuktan sonra atmaya yardımcı olabilir.

 

Vücutta ödem söktüren besinlere yani diüretik besinlere örnek olarak salatalık, karpuz, kiraz sapı, mısır püskülü, kahve, limon, kayısı, kereviz, kabak, enginar, maydanoz, lahana ve yeşil çay gibi besinler verilebilir. Ancak, diüretik etkisi olan besinlerin aşırı tüketimi de vücutta sıvı ve mineral kaybına neden olabilir, bu nedenle dengeli bir şekilde tüketmek önemlidir.

 

Vücutta fazla sıvı kaybı ya da fazla sıvı birikimi özellikle kilo vermeye çalışan kişilerde doğru tartım sonucu almalarını da etkilemektedir. Bu sebeple olabildiğince, özellikle sıcak havaların etkili olduğu bu günlerde sıvı alımlarınızı yeterli ve dengeli bir düzeyde tutmaya özen gösteriniz.

Dyt. Nida Doğan Kızılbay

Vücuttan Su Atımını Sağlayan Besinler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.