Cebrail Taştan

ÖRNEK DAİRE BİZLERE ÖRNEK OLAMADI…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Depremden sonra yerinde dönüşümle ilgili çok fazla sorunun olması ve bu soruların havada kalması ve ilaveten artan maliyetler tekrardan beni ve komşularımızı yapılan TOKİ konutlarına yöneltti. Bunun için otogar mevkiinde yapılan TOKİ konutlarına bakmaya ve örnek daireyi gezmeye gittiğimizde firma yetkilileri çok kaba bir üslupla bize kim olduğumuzu sordu.Bizde vatandaş diyince anahtarın kayıp olduğunu şantiye alanının vatandaşlar için tehlikeli olduğunu söyleyerek bizi oradan uzaklaştırdılar.

Adı üstünde olan “örnek daire” mantığı orada ikamet edeceklere gösterilmek üzere orada yaşayacaklar için oluşabilecek soru işaretlerini cevaplamak ve insanların beğenisine sunmak için yapılan daireler niye vatandaşa gösterilmiyor? Böyle olunca kafalardaki soruları dahada artırdı. Anlayacağınız “örnek daire” bizlere örnek olamadı…

Bunun üstüne bir süre sonra sosyal medya da gördüğümüz kadarı ile yapılan deprem konutları ile beton dökümünün yanlış yapıldığı demir donatıların neredeyse hepsinin dışarda olduğunu gördüğümüz görüntüler paylaşıldı. Bu paylaşımlardan sonra TOKİ kurumsalın yaptığı açıklama da yapılan incelemede firmanın kusurlu bulunduğunu ve yapılan bina ile ilgili gerekli çalışmanın yapılacağı ve firmaya gereken uyarı ve cezanın verildiği söylendi. Tabi bu açıklama depremden etkilenen vatandaşlar tarafından pek tatmin edici bulunmadı .TOKİ gibi bir kurum Türkiye’deki olan depremlerde yaptığı konutlar ve iş yerleri ile ilgili yaptığı her projeyi alnının akıyla tamamlamış ve bu konuda son derece güvenilir bir konum diye nitelendirilmeye layık görülmüştü.Fakat şu süreç bize gösteriyor ki TOKİ’nin denetimlerini daha sık ve iyi bir şekilde yapması gerekir.Şayet cevapsız bırakılan sorularla, vatandaşı bir bilinmeze sokmak böyle bir kurumun kurumsallığını sarsabilir .

CEBRAİL TAŞTAN

ÖRNEK DAİRE BİZLERE ÖRNEK OLAMADI…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.