473 parkıyla Şehitkamil farkını ortaya koyuyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şehitkamil Belediyesi, ilçenin farklı noktalarına yaptığı millet bahçeleri, parkları ve “Bi Dünya Yeşil” projeleriyle göz kamaştırıyor. Şehitkamil Vadi Park, Dülük Tabiat Parkı, Anneler Parkı, Şehitkamil Koru Park, Çıksorut Millet Bahçesi, 8 Şubat Millet Bahçesi, Belkıs Millet Bahçesi, Seyrantepe Millet Bahçesi gibi önemli büyük parkların yanında, “Bi Dünya Yeşil” Şehitkamil Ormanlarıyla, Şehitkamil güzelleşiyor.

Sosyal, kültürel etkinliklerle insanların yaşam kalitesini arttırmak adına, bir birinden farklı projeleriyle Şehitkamil’e değer katan Şehitkamil Belediyesi, insanların yaşam alanlarına da katkı sunarak, yapmış olduğu, millet bahçeleri, parkları ve “Bi Dünya Yeşil” Şehitkamil Ormanlarıyla, Şehitkamil’in çehresini değiştirmeye devam ediyor.

“212 bin 606 fidanı toprakla buluşturduk”

Göreve geldikleri günden bugüne yeşil alana önem verdiklerini belirten Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “2010 yılında başlattığımız ‘Bi Dünya Yeşil’ projesiyle, bugüne kadar 26. etap ormanına ulaştık. Şehitkamil’in çeşitli mahalle ve bölgelerine kurulan 26 ayrı Şehitkamil Ormanı ile toplamda, 2 milyon 388 bin 369 metrekare alana, çam, zeytin ve yaban hayvanlarının beslenmeleri noktasında meyve ağacı fidanı olmak üzere, 212 bin 606 fidanı toprakla buluşturduk” şeklinde konuştu.

“Anneler Parkı ve Şehitkamil Korupark Şehitkamil’e değer katıyor”

Şehitkamil’de her mahallenin çehresini değiştirmek adına önemli park projelerini hayata geçirdiklerini ifade eden Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “2013 yılında Batıkent Mahallesi’nde, 26 bin metrekare üzerine kurduğumuz Anneler Parkı, insanların temiz ve nezih ortamda vakit geçirmelerini sağlamak adına önemli bir yer haline geldi. İçerisinde; yürüyüş parkuru, dinlenme alanları, çocuk oyun parkları, yeşil alanları ve süs havuzları ile oldukça huzurlu bir yaşam parkı olan Anneler Parkı, 7’den 77’ye tüm insanların vazgeçilmez adresi oluyor. Bunun yanında, karşı tarafında bulunan ve 22 bin 863 metrekare alanda oluşturulan Şehitkamil Korupark ise, muazzam görüntüsüyle insanların uğrak mekanı haline geliyor. Müzik eşliğinde görsel şölen sunan ve kartpostallık görüntüler oluşturan biyolojik göletiyle Şehitkamil Korupark, içerisinde bulundurduğu bitkiler ve çiçeklerle de ayrı bir güzellik katıyor. Ayrıca, Şehit Mehmet Kamil ve annesi Hatice Hatun’un Anıtı’yla da, Şehitkamil’e değer katıyor” ifadelerini kullandı.

“Çıksorut, 8 Şubat, Belkıs ve Seyrantepe Millet Bahçeleri her yaştan gruba hitap ediyor”

Her mahalleye aynı hizmet ve kaliteyi sunduklarını kaydeden Rıdvan Fadıloğlu, “Çıksorut bölgesinde, 55 bin metrekare alan üzerine kurduğumuz Çıksorut Millet Bahçesi, 6 mahalleye hitap ediyor. Bulunduğu alanı kamulaştırılarak, Millet Bahçesi haline getirdik. Çıksorut Millet Bahçesi, içerisinde bulundurduğu, dinlenme alanları, çocuk oyun alanları, 2 adet futbol sahası, 1 adet basketbol sahası, yürüyüş parkuru, yeşil alanları ve 1 adet bay-bayan WC’siyle hizmet sunarken, Türkiye’de, uluslararası standarda uygun ilk ve tek olma özelliği taşıyan Pump Track Parkıyla da bisiklet ve kaykay tutkunu gençlere de önemli mekan elde ediyor. Bunun yanı sıra, 8 Şubat Mahallesi’nde 18 bin metrekarelik alan üzerine yapılan 8 Şubat Millet Bahçesi de yine kamulaştırılarak, Millet Bahçesi haline getirilip, 6 mahallenin hizmetine sunuldu. 8 Şubat Millet Bahçesinin içerisinde de, yine dinlenme alanları, çocuk oyun alanları, 1 adet futbol sahası, 1 adet basketbol sahası, yürüyüş parkuru, yeşil alanları bulunurken, 1 adet stakepark ile de gençlerin vazgeçilmez adresi oldu. Bunun yanı sıra, Belkıs Mahallesi’nde, 45 bin 575 metrekarelik alana kurulan Belkıs Millet Bahçesi ile Seyrantepe Mahallesi’nde, 22 bin 391 metrekarelik alana oluşturulan Seyrantepe Millet Bahçesi, her yaştan gruba hitap ediyor” şeklinde konuştu.

“Şehitkamil Vadi Park göz kamaştırıyor”

hedeflerinin, daha yaşanabilir bir Şehitkamil ve daha yaşanabilir bir Gaziantep olduğunun altını çizen Fadıloğlu, “Türkiye’nin örnek projesinden birisi olan Şehitkamil Vadi Park gerçekten Şehitkamil’e değer katıyor. Şehitkamil Vadi Park, toplam 91 bin metrekare alan üzerine inşa edildi. Vadi Park içerisinde; parkın iki bölümünü birbirine bağlayan 300 metre uzunluğunda yeşil köprü, 2 bin 400 metrekare biyolojik gölet, 3 kilometre yürüyüş parkuru, yaklaşık 2 kilometre bisiklet yolu, yaşlılar için 800 metrekare büyüklüğünde fitness ve refleksoloji alanı, 2 adet 570 metrekare büyüklüğünde fitness alanı, 1 adet skate park, 2 adet futbol sahası, 1 adet basket sahası, farklı yaş gruplarına göre toplam 4 bin 360 metrekare çocuk oyun parkları, kum havuzu, interaktif oyun grupları (futbol ve zeka oyunları) ve güvenlik kulübesi bulunuyor. Parka ait toplam 270 araçlık otopark alanı da mevcut. 7’den 77’ye tüm kesime hitap eden Vadi Parkımız, insanlarımızın vazgeçilmez adresi oluyor” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye’nin en büyük biyolojik göleti Dülük Tabiat Parkında”

2013 yılında AK Parti 4. Uluslararası Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından düzenlenen ’Yaşanabilir Şehirler ve Estetik’ konulu yarışmada ’Türkiye’nin En Büyük Biyolojik Göleti’ ödülüne layık görülen Dülük Tabiat Parkı, hafta sonları piknik severlerin vazgeçilmez adresi olmaya devam ediyor. Dülük Tabiat Parkı’nın, doğa harikası olduğunu kaydeden Fadıloğlu, “Şehitkamil sınırları içerisinde bulunan Dülük Tabiat Parkı’nın 3 Milyon 60 bin metrekare alanının işletmesi, bakımı ve gelişim planı çerçevesindeki yatırımlar tamamen belediyemiz tarafından yapılmaktadır. İçerisinde, 26 bin 700 metrekarelik biyolojik gölet ve şelale, gençlik kampı, paintball sahası, spor alanları, yürüyüş parkuru, piknik alanları, restoran, kafeterya, alışveriş üniteleri, mescit, çocuk oyun alanları ve fitness alanları bulunuyor. Ayrıca, Dülük Tabiat Parkımızda, 315 farklı türden 43 bin 335 bitki türü bulunurken, her yıl tanzimini üstlendiğimiz rengarenk çiçek bahçelerimiz halkımızın büyük beğenisini kazanıyor. Özelikle hafta sonları piknik sever vatandaşlarımızın en uğrak mekanı haline geliyor” ifadelerini kullandı.

“Agro park, öğrencilere çevre bilinci aşılayacak”

Daha farkında bir neslin yetişmesi adına da ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini kaydeden Fadıloğlu, “Tematik park olarak planladığımız AGRO Park’ta da sona doğru yaklaşıyoruz. Toplam 31 bin 700 metrekare alan üzerine yapılan AGRO Park ile çocuklara; bölgeye ve Gaziantep’e özgü tarımsal ürünlerin nasıl yetiştiği teorik ve uygulamalı eğitimlerle öğretilecek. İbrahimli Mahallesi sınırları içerisine yapılan AGRO Park içerisinde, su değirmeni, un değirmeni, su tulumbası, geçmiş dönemde kullanılan tarım aletleri de bulunacak. AGRO Park’ta ayrıca, 830 metrekarelik yenilebilir bitkilerle bostan alanları ve 12 bin 500 metrekare meyve bahçesi oluşturuldu. Amacımız, burada çocuklarımızın ağırlıklı olarak Gaziantep yöresindeki doğal ortamdaki tüm bitkileri yerinde görebilmelerini sağlamak. Şehir hayatının içerisinde çocuklarımız maalesef bitkileri tanıma imkanına sahip değiller. Ceviz ağacı hangisidir. Çilek, yerde mi yetişir, ağaçta mı yetişir, karpuz, ağaçta mı yetişir, toprakta mı yetişir, bunları bilmiyorlar. Bunların eğitimi maksadıyla yapılan bir park. İnşallah bu tematik parkın bitimiyle birlikte Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Tarım İl Müdürlüğümüz ile birlikte yapmış olduğumuz çalışmayla ortaokul 5. sınıftaki çocuklarımız gelecekler, burada sabahtan başlayıp, eğitimlerini alacaklar. Burada bağ kütükleri, fıstık ağaçları, erik, elma, kiraz ve benzeri bütün ağaçları burada birebir görüp, yaşayacaklar. Yaşayarak öğrenme metodunu burada gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

“Evcil hayvanlar unutulmadı”

Evcil hayvan sahibi olan vatandaşların hayvanlarını rahatlıkla gezdirebilecekleri ve eğitebilecekleri 2 adet Pet Parkında Şehitkamil ilçesine kazandırıldığını ifade eden Başkan Fadıloğlu, “Özellikle evcil hayvanlar noktasında vatandaşlarımızdan gelen yoğun talepler üzerine İbrahimli Mahallemizde 2 adet Pet Park’ı yaparak hizmete sunduk. Toplam 5 bin 90 metrekare alanda tamamen belediye personeli ve imkanları ile 2020 yılında yapılıp faaliyete geçen Pet Park1’in içerisinde, tahterevalli, atlama duvarları, tünel, tırmanma, slalom set, bar slalom, denge basamağının yer aldığı 24 farklı aktivite alanı Petparka montaj edilmiştir. Evcil hayvan sahiplerinin yoğun talebi sonrası Pet Park 2’yi de, tamamlayarak, hayvan sahiplerinin kullanımına açtık. İbrahimli Mahallesi’nde toplam 8 bin 300 metrekare büyüklüğünde yapılan Pet Park 2 içerisinde de; küçük ve büyük köpekler için rampa, halka, tünel, merdiven gibi eğitim parkurları bulunuyor. Vatandaşın, evcil hayvanlarıyla birlikte kaliteli zaman geçirmesine imkan sunan parkın çevresinde 81 araçlık otoparkı yaparak, hizmete sunduk” şeklinde konuştu.

“Toplam 473 parkımızı milletimizin hizmetine sunduk”

Milletin kaynağını yeniden millete harcadıklarını kaydeden Fadıloğlu, “Şehitkamil Belediyesi olarak, milletimizin imkanlarını yeniden milletimize sunuyoruz. Amacımız, hemşerilerimizin, sosyal, kültürel etkinliklerinin yanında, yaşam kalitelerini de arttırarak, hayat standartlarını yükseltmek, şehrimizi yaşanabilir kentler sıralamasında en üst seviyeye taşımak. Yapmış olduğumuz millet bahçeleri, parkları, Bi Dünya Yeşil Şehitkamil Ormanlarıyla toplamda 473 parkımızı milletimizin hizmetine sunduk. Yapımı devam eden parklarımızı da en kısa süre içerisinde tamamlayarak, vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Ben, bu süreçte, emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Parklarımızın, tüm Gaziantep ve özelinde Şehitkamilli hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

473 parkıyla Şehitkamil farkını ortaya koyuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.